ERİŞKİN ORTODONTİSİ

Erişkin Ortodontisi

Erişkin Ortodontisi

Yetişkinlerde Ortodonti

Erişkin ortodontisi, son yıllarda ortaya çıkan tedavi talebini karşılamak için ortaya çıkan tedavi şeklidir. Erişkin ortodontisinde kullanılan malzeme ve teknikler tel tedavisinin daha hızlı yapılmasına imkan verecek şekilde özelleşmiştir. Bu amaçla kullanılan malzemelerdeki ilk gelişmeler, kullanılan braketlerin küçültülmesi ve daha az görünür hale gelmesiyle başlamıştır. Bu gelişmeyi, estetik diş teli olarak bilinen braketler almıştır. Bu braketler cam silika, porselen, plastik gibi pek çok farklı malzemeden yapılır. Estetik braketler dişlerin dış yüzeylerine yapıştırılır ve oldukça az görünürler.

Tedavi gören kişiler günlük hayatlarına olduğu gibi devam edebilirler. Erişkinlerde tellerin hiç bir şekilde görünmemesi için ortaya çıkarılan bir başka tedavi şekli de lingual ortodontidir. Lingual ortodontide kullanılan braketler dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılır. Bu yöntemde, dişlerden ölçüler alınır ve bu alçı modeller üzerine altın ya da çelikten üretilir. İçeriden takılan teller hiç bir şekilde görülmezler. Lingual teknikte tüm tedaviler detaylı olarak yapılabilirler. Bu yöntemin bazı kısıtlamaları vardır, Bu da sadece kişinin muayenesi sonucunda detaylandırılabilir.

Erişkin tedavisinde kullanılan bir başka teknik de şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavidir. Bu tedaviye invisalign veya orthoclear denir. Bu plaklar belli setler halinde üretilir ve çapraşıklığın durumuna göre belli saatler takılarak dişlerde düzelme sağlanır. Bu plakların avantajı, istendiği zamanlar çıkartılabilmesidir. Bu, özellikle oyuncu, öğretmen gibi gün içerisinde devamlı konuşulan ve iletişimin önemli olduğu mesleklerde önemli bir avantajdır.

Ortodontinin en güzel yanı, her yaştaki insana yardım edebilmesidir.

Diş Teli ile İlgili Makaleler

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş teli, diş yamukluklarının ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedaviye halk arasında verilen isimdir.

Devamı
Erişkin Tel Tedavisi

Erişkin Tel Tedavisi

Eski yıllarda, tel tedavisinin sadece çocuklara uygun olduğu düşünülürdü. Bunun sebebi, kullanılan malzemenin...

Devamı
Görünmeyen Diş Teli

Görünmeyen Diş Teli

Erişkin kişilerin en çok dikkat ettiği ayrıntı diş tellerinin olabildiğince az görünmesidir. Dişler üzerine yapışan...

Devamı
Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli (Invisalign), bazı dişsel bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan yeni bir metotdur. Tel, braket yoktur.

Devamı