ORTODONTİDE GÖMÜLÜ DİŞLER

Ortodontide Gömülü Dişler

Ortodontide Gömülü Dişler

Ortodontide Gömülü Dişler

Çocuklarda diş değişimi genellikle 11-12 yaşlarında son bulur ve ağızdaki tüm süt dişleri değişir. Dişlerin değişme sürecindeki bazı aksaklıklar bazen dişlerin sürme zamanlarını geciktirebilir, bazen de daimi dişler gömülü kalabilir. Gömülü dişler, çoğu zaman tel tedavisiyle sürdürülebilmektedir. Bunun için önce tel tedavisine başlanır. Gömülü dişlerin sürdürülmesindeki ilk adım, gerekli diş boşluklarının açılmasıdır. Yeterli boşluklar açıldıktan sonra eğer dişlerin uçları ağızda görülüyorsa, üzerlerine buton ya da ataçman denen parçalar yapıştırılır. Eğer dişler tam olarak gömülü ise cerrahi olarak dişin üzeri açılır ve buton yapıştırılır.

Gömülü dişlerin hareket hızı yaklaşık olarak ayda 2 milimetre civarındadır. Dişler ağız ortamına sürdükten sonra buton sökülerek dişe uygun braket yapıştırılır ve diğer dişlerle birlikte düzeltilir. Tüm gömülü dişlerin sürdürülmesi bazı durumlarda mümkün olamamaktadır. Dişlerin çene kemiklerinin içerisindeki açıları belli değerin üzerinde ise gömülü dişler hareket etmemektedir. Bu durumda dişler cerrahi olarak çekilir ve boşluk konusunda ne yapılacağı tekrar planlanır. Bu boşluklar, ortodontik diş hareketi ile kapatılabilir, ya da bir dişin sığabileceği kadar yer açılıp implant yapılabilir.

Ortodontinin en güzel yanı, her yaştaki insana yardım edebilmesidir.

Daha sonra Ortodonti, Ortodonti Tarihi, Ortodontide Genel Prensipler, Ortodonti Uzmanı Kimdir, Ortodontik Sorunlar Nasıl Engellenir, Ortodontik Tedavi, Ortodonti Tedavisi Sırasında Neler Olacak, Ortodonti Tedavisi Sonrasında Neler Olacak, Ortodontide Risk konularına da değineceğiz...

Diş Teli ile İlgili Makaleler

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş teli, diş yamukluklarının ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedaviye halk arasında verilen isimdir.

Devamı
Erişkin Tel Tedavisi

Erişkin Tel Tedavisi

Eski yıllarda, tel tedavisinin sadece çocuklara uygun olduğu düşünülürdü. Bunun sebebi, kullanılan malzemenin...

Devamı
Görünmeyen Diş Teli

Görünmeyen Diş Teli

Erişkin kişilerin en çok dikkat ettiği ayrıntı diş tellerinin olabildiğince az görünmesidir. Dişler üzerine yapışan...

Devamı
Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli (Invisalign), bazı dişsel bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan yeni bir metotdur. Tel, braket yoktur.

Devamı