YÜZ DEFORMİTELERİ

Yüz Deformiteleri

Yüz Deformiteleri

Yüz Deformiteleri

İskeletsel bozukluklar, çenelerin ve baş kemiklerinin, normal konum ve büyüklüklerinden farklı olmaları şeklinde tanımlanabilirler. Bu durumun tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken kriter, fonksiyon ve estetik seviyedir. Bu bozukluklar kişinin yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonlarını etkiliyorsa ve estetik olarak kötü görünüyorsa tedavi edilmelidirler. Ortopedik bozuklukların tedavisine genel olarak çocukluk çağında başlanmalıdır. İskeletsel bozuklukların en sık rastlananı alt çenenin geride olduğu durumlardır. Anne ve babalar bu durumu da daha çok üst dişlerin fırlaklığı şeklinde algılarlar. Alt çenenin geride olmasının sebepleri, genetik etkenler, parmak emme, ağız solunumu olarak sıralanabilir. Bu durumun tedavisi aslında çok kolaydır. Yapılması gereken şey, uygun zamanda ortodontiste muayene olmalıdır. Bu durumun tedavisi için en uygun zaman çocukların büyüme çağı olan 8-10 yaşlarıdır.

Alt çenenin geride olması durumu nispeten daha kolay tedavi edilebilen bir durumdur. Ağız içinden takılan bir damaklık ile bu 1 sene civarında bir tedavi ile düzeltilebilmektedir. Alt çenenin ileride olduğu durumlar genellikle daha zor tedavi edilirler. Bu bozukluk, genetik etkenler dışından kaynaklanıyorsa çenelikler ve ağız dışı aygıtlar ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu deformiteler çocukluk çağında düzeltilmezse ileri yaşlarda tedaviler cerrahi destekle yapılır. Bu işleme ortognatik cerrahi denir. Bu işlem erişkin yaştaki insanlara yapılır. Ortognatik cerrahiden önce tel tedavisi yapılır. Daha sonra plastik cerrah ya da çene cerrahisi uzmanı ameliyatla çeneleri uygun pozisyonlarına yerleştirir. Bu deformiteler basit çene bozuklukları olabildiği gibi çok ileri seviyede bozukluklar olabilir. Bunlar bir kaç operasyonla birlikte uygulanabilir.

Ortodontinin en güzel yanı, her yaştaki insana yardım edebilmesidir.

Daha sonra Ortodonti, Ortodonti Tarihi, Ortodontide Genel Prensipler, Ortodonti Uzmanı Kimdir, Ortodontik Sorunlar Nasıl Engellenir, Ortodontik Tedavi, Ortodonti Tedavisi Sırasında Neler Olacak, Ortodonti Tedavisi Sonrasında Neler Olacak, Ortodontide Risk konularına da değineceğiz...

Diş Teli ile İlgili Makaleler

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş teli, diş yamukluklarının ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedaviye halk arasında verilen isimdir.

Devamı
Erişkin Tel Tedavisi

Erişkin Tel Tedavisi

Eski yıllarda, tel tedavisinin sadece çocuklara uygun olduğu düşünülürdü. Bunun sebebi, kullanılan malzemenin...

Devamı
Görünmeyen Diş Teli

Görünmeyen Diş Teli

Erişkin kişilerin en çok dikkat ettiği ayrıntı diş tellerinin olabildiğince az görünmesidir. Dişler üzerine yapışan...

Devamı
Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli (Invisalign), bazı dişsel bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan yeni bir metotdur. Tel, braket yoktur.

Devamı